Zaburzenia te możemy podzielić na dolegliwości odczuwane w związku ze stanami depresyjnymi , maniakalnymi lub mieszanymi. Przy tych pierwszych towarzyszy nam przytłaczające uczucie smutku, pustki, niepokoju, braku nadziei. Wpływa to nasze funkcjonowanie – jesteśmy spowolnieni, czujemy spadek energii, wycofujemy się z zajęć życia codziennego (nawet tych wcześniej przynoszących nam radość). Ogólnie mamy poczucie spowolnienia i braku sensu.

Przy stanach maniakalnych doświadczamy skrajnego podwyższenia naszego nastroju. Mamy gonitwę myśli, trudno jest nam się skupić i utrzymać koncentracje, zalewają nas stany euforii, przy jednoczesnym rozdrażnieniu.

Stany mieszane charakteryzują się tym, że na przemian doświadczamy stanów głębokiego smutku i pustki wraz ze stanami euforii i nadaktywności. Skoki nastroju lub trwale utrzymujące się uczucie beznadziei powoduje, że jeszcze bardziej pogłębia się w nas poczucie utraty kontroli nad emocjami i życiem – co znowu wzmaga w nas poczucie nieszczęścia i lęku.

Zaburzenia nastroju

Updated on 2015-03-28T09:07:49+01:00, by Przemek Mućko.